Jak już wspominaliśmy pandemia pokrzyżowała nam plany i wiele z zaplanowanych spotkań z ludźmi kultury dla KULTURALNEGO EŁKU W SIECI nie mogło się odbyć.
I do tej smutnej informacji musimy dodać i tę, że zmarła kolejna zaprzyjaźniona z Karolem Wojtyłą Osoba – śp. P. Prof. Halina Kwiatkowska z Krakowa, która swą artystyczną drogę – KULTURALNE CAMINO – rozpoczynała w wadowickim teatrze u boku kolegi – Karola Wojtyły – w spektaklu ANTYGONA pióra Sofoklesa.
Dzięki uprzejmości Instytutu Dialogu Kulturowego z Krakowa, z którym od lat współpracujemy, poniżej zamieszczamy wywiad ze śp. P. Prof. Kwiatkowską i krótką notę biograficzną. RiP.
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że dziś w nocy odeszła profesor Halina Kwiatkowska – aktorka i pedagog, autorka sztuk teatralnych, książek wspomnieniowych, którą przez 72 lata łączyły więzy przyjaźni z Karolem Wojtyłą – Janem Pawłem II.
Halina Kwiatkowska to postać, której życiem, dorobkiem i pasjami można by obdzielić kilka osób.
Pierwsze sceniczne kroki stawiała w amatorskim teatrze w Wadowicach. Tu występowała, m.in. ze swoim kolegą, a potem wieloletnim przyjacielem Karolem Wojtyłą w „Antygonie” Sofoklesa, „Balladynie” Juliusza Słowackiego i w „Ślubach panieńskich” Aleksandra Fredy. Za kolebkę swojego aktorstwa (co podkreślała również podczas naszego marcowego spotkania projektu „Emanacja Rapsodyków”) uznaje współpracę z Mieczysławem Kotlarczykiem w podziemnym Teatrze Słowa, nazwanym później Rapsodycznym. Tu wystąpiła we wszystkich okupacyjnych premierach Zespołu, m.in. w „Królu Duchu”, „Beniowskim”, „Samuelu Zborowskim” Juliusza Słowackiego, w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza. W 1947 roku odeszła z teatru, tak ważnego również w biografii Papieża – Polaka.
Potem przyszły lata działalności artystycznej na deskach scen krakowskich, zwłaszcza Starego Teatru. Aktorka pracowała z plejadą najwybitniejszych polskich reżyserów, m.in. z Jerzym Jarockim, Konradem Swinarskim, Jerzym Szajną, Andrzejem Wajdą. Zagrała 57 ról. Wspólnie z grupą przyjaciół założyła legendarny krakowski kabaret „Jama Michalika” – tu występowała przez trzy dekady.
Profesor Halina Kwiatkowską przez czterdzieści lat wykładała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, ucząc m.in. piosenki, wiersza oraz kultury bycia. Pracowała z 586. studentami. Są wśród nich, m.in. Ewa Dałkowska, Ewa Demarczyk, Anna Dymna, Katarzyna Gniewkowska, Dorota Kolak, Krystyna Tkacz, Jerzy Trela i Jerzy Stuhr (najpierw jej studenci, a potem – rektorzy), Jan Frycz, Krzysztof Globisz, Mieczysław Grąbka, Jan Peszek, Wojciech Pszoniak, Jacek Wójcicki, obecni i byli dyrektorzy teatrów krakowskich – Jerzy Fedorowicz, Mikołaj Grabowski, Krzysztof Jasiński, Krzysztof Orzechowski.
Autorka dwunastu książek (m.in. „Porachunki z pamięcią”, „Wielki kolega”) i współautorka dwóch sztuk teatralnych („Ogłoszenia matrymonialne” i „Sytuacja bez wyjścia”).